Kas 26, 2019
90 Gösterim
0 0

TEV 2020-2021 ABD ve Batı Avrupa Yüksek Lisans Burs Başvuruları Açıldı

Yazar

Türk Eğitim Vakfı tarafından ABD ve Batı Avrupa Ülkelerinde; Bilgisayar, Biyomedikal, Elektrik-Elektronik, İletişim ve Sistem Mühendislikleri ile Moleküler Biyoloji ve Genetik, Kök Hücre, Eğitim BilimleriHukuk, Mimarlık (bu alanlarda öğrenim görenler), İşletme Yönetimi (mezun ve en az 2 yıl iş tecrübeliler), Çevre Yönetimi, Doğal Kaynaklar, Teknoloji Politikası ve Yönetimi, Sürdürebilirlik, Yenilenebilir Enerji Kaynakları (Elektrik, Endüstri, Makine, Kimya ve Fizik Mühendisliği öğrenimi görenler),Tarımsal ve Kırsal Kalkınma(Ziraat, işletme, Ekonomi öğrenimi görenler), Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Korunması(Biyoloji, Ziraat ve Orman Mühendisliği ile ilgili alanlarda öğrenim görenler), Müzik ve Resim alanlarında yüksek lisans bursu verilecektir.

Advertisement

Burslar üniversitelerin öğrenim sürelerine göre 9 – 21 ay süreyle verilir ve Eylül-Ekim 2020’de yurt dışında yüksek lisans öğrenimine başlayacakları kapsar.

ADAYLARDA ARANILAN NİTELİKLER:

 • T.C. vatandaşı olmaları ve 30 yaşından büyük olmamaları (01.01.1990 doğumlular ve sonrası başvurabilir),
 • Yukarıda belirtilen dallarda ve ilgili alanlarda öğretim yapan YÖK’e bağlı T.C. Sınırları içindeki üniversitelerin son sınıfında öğrenim görenler veya mezun olanlar, (İşletme Yönetimi dalına yalnızca mezunlar başvurabilir),
 • Lisans Genel Not Ortalamasının 4 üzerinden en az 3 olması,
 • İngilizce dil bilgisinin yeterli olduğunu belgelemeleri, (TOEFL IBT en az 79-80, IELTS 6,5 Akademik olan)
 • Başvurulacak ülke ve üniversitelerin isteklerine göre mesleki bilgilerinin yeterliliğini gösteren İşletme Yönetimi dalında GMAT, diğer dallarda GRE testlerini aday tarafından alınması (Üniversiteler adaylardan GRE sınav sonucu istemiyorsa adayın almasına gerek yoktur)
Advertisement

ÖNEMLİ BİLGİLER:

 • Aday yurt dışı burslarımıza farklı yıllar için en fazla 2 defa başvuru yapabilir.
 • Adayın başvuru belgelerinde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilmesi durumunda hangi aşamada olduğuna bakılmaksızın başvurusu iptal edilir. Aday burs almaya başlamış olsa dahi burs ödemesi iptal edilir. TEV’den hiçbir talepte bulunamaz ve gerekirse hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleri uygulanmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur.
 • Yükseköğrenimini yurt dışında yapanlar ya da yüksek lisans öğrenimine yurt dışında başlayanların burs başvuruları kabul edilmez.
 • Aday yüksek lisans başvurusu için bir alan seçimi yapabilir ve bu alanı başvuru formunda belirtmesi gerekir.
 • Yapılacak İşler ve Gerekli Bilgiler bölümünde istenilen belgelerin doğru hazırlanarak son başvuru tarihine kadar TEV’e iletilmesi zorunludur.
 • TEV, adayla tüm yazışmaları adayın online başvuru formunda belirttiği e-posta adresi yoluyla yapacaktır. Aday TEV’in online başvuru formunu doldururken kullandığı e-posta adresini sürekli kullanmaya dikkat etmelidir. Değişiklik olduğunda da TEV’e acilen yazılı bildirmelidir.
 • İstenilen bilgi ve belgeleri eksik gönderenler, başvuru formlarını imzalamayanlar ya da son başvuru tarihine kadar TEV’e iletmeyenlerin başvuruları kabul edilmez, iptal edilir.

TEV’e son dosya teslim tarihi: 31 Ocak 2020

Detaylı inceleme ve başvuru için tıklayın.

Etiketler:
Kategori:
42

Comments to TEV 2020-2021 ABD ve Batı Avrupa Yüksek Lisans Burs Başvuruları Açıldı